Get 30% off our store with coupon code 30PERCENTOFF!
הכלסרטים, הצגות ומופעים

זוטרופוליס

סרט האנימציה החדש של דיסני הוא למעשה קומדיה בלשית מותחת, שמשלבת אקשן טוב עם הומור איכותי שמדבר הן לילדים והן להורים. אך מעבר לעלילה הנפלאה, לרגעי הצחוק והפחד ולאנימציה המצוינת אותם מעביר זוטרופוליס כל כך טוב, הוא גם מציב בפנינו מראה לחיים האמיתיים ומתייחס לטווח רחב של בעיות חברתיות, מה שהופך אותו ללא ספק לאחד הסרטים הטובים שראיתי בשנים האחרונות.

עלילת הסרט זוטרופוליס מתרחשת בעולם נטול בני אנוש, בו קיימים אך ורק בעלי חיים, כולם יונקים, למען האמת. ופה אני חייבת לשבח את היוצרים והאנימטורים שהצליחו ליצור שפע מקסים כזה של חיות החל בעכברים קטנטנים דרך ארנבות ולוטרות וכבשים ועד לשועלים, שוורים, אריות ועוד – למעלה מ 60 מינים שונים של בעלי חיים מוצגים במהלך הסרט וכל אחד מהם קיבל את הייחודיות שלו בין אם בתסרוקת, בלבוש, באורח הדיבור, בתנועות הגוף, וכו', הכל על בסיס ההתנהגות האמיתית והמאפיינים של אותה חיה בעולם האמיתי.

בעולם זה, בעלי החיים הם בעלי בינה, הם מתלבשים, הם מדברים, בני האדם פשוט הוחלפו פה בחיות. בכל הערים בעולם בעלי החיים הזה הילדים(הגורים) נולדים(מומלטים), גדלים, הולכים לגן ולביה"ס ומתחנכים בדיוק כמו אצלנו על ידי הוריהם ומערכת החינוך המקומית. גורי ארנבים גדלים להיות מגדלי גזרים, גורי קרנפים להיות שוטרים וגורי אריות להיות ראשי ערים.

אבל כל בעל חיים יודע שקיימת עיר אחת, "זוטרופוליס", שבה כל החיות, מכל הזנים והסוגים, טורפים ונטרפים, כבשים וזאבים, חיות יחד. "זוטרופוליס" זו העיר היחידה שבה לא חשוב אם אתה הפיל הגדול בעולם או העכבר הקטן ביותר בו – אתה תוכל לעשות מה שלבך חפץ ולא מה שנולדת להיות.

לכן כשהארנבת ג'ודי הופס החליטה שמה שהיא רוצה לעשות בחיים זה להיות שוטרת, היא ידעה שעליה להגיע ל"זוטרופוליס". למרות כל הקשיים היא סיימה בהצטיינות את האקדמיה לשוטרים בכפר שממנו באה, הארנבת הראשונה אי פעם שבכלל ניגשה למסלול זה, נפרדה מהוריה שהוטרדו מאד מגחמתה של ביתם לגשת לתחום שלכאורה אין שום סיכוי שתצליח בו, ויצאה לדרך, לעיר שבה השמים הם הגבול.

עם הגיעה של ג'ודי ל"זוטרופוליס" והתייצבותה בתחנת המשטרה המקומית היא מגלה שכל מה שידעה על העיר במשך כל חייה לא לגמרי תואם את המציאות, ומקבלת תפקיד של פקחית חניה אך ורק כיוון שהיא לא מה"זן" החייתי הנכון. ארנבת במשטרה? עוד לא היה דבר כזה, ויהיה עליה להוכיח את עצמה אם היא רוצה לקבל לידיה תיק בילוש אמיתי.

בדרך הארוכה להכרה המיוחלת פוגשת ג'ודי שועל ציניקן בשם ניק, שעוזר לה לפתור את תעלומת היעלמותם של מספר בעלי חיים, תעלומה שהפתרון שלה מדהים במיוחד.

החיפוש של ג'ודי וניק אחר בעלי החיים הנעדרים הוא מרתק והופך את "זוטרופוליס" לסרט מתח/אקשן/משטרה ממדרגה ראשונה ולמען האמת נהניתי בו אף יותר מאשר בכמה מסרטי המבוגרים בהם צפיתי לאחרונה. מה גם שההומור והסאטירה המשולבים בו הם ברמה גבוהה. מי שראה את הפרומו, למשל, לא יכול להתעלם מהבדיחה על משרד הרישוי בו כל העובדים הם "עצלנים" שעושים כל דבר לאט לאט…
zootropolis2
באמצעות החיים בעיר הפנטסטית, שבה טורפים ונטרפים חיים בשלום יחד, מוביל אותנו דיסני למסע שעוסק בנושאים חשובים כמו סטריאוטיפים, שבירת מוסכמות, שנאת זרים, ועוד, נושאים שרלוונטיים לכל אחד מאיתנו כיום. דיסני אמנם עטפו את המסר שלהם בעולם קסום של בעלי חיים מדברים ובים של הומור, אבל כל בר דעת מבין מיד שהסרט יכול היה באותה המידה לעסוק ביחסי גברים-נשים, חילונים-דתיים, סטרייטים-להט"בים, יהודים וערבים וכו', והלקח הוא שהבורות היא האויב הגדול ביותר של כולנו, ושלא משנה מי עומד מולנו ומה הסטריאוטיפ שיש לנו עליו, כדאי שנכיר אותו לפני שנחרוץ את דינו.

כל כך נכון ואף פעם לא מפסיק להיות רלוונטי.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of