Get 30% off our store with coupon code 30PERCENTOFF!
atw_birthday1
הכלמסיבות וימי הולדת

יום הולדת מסביב לעולם (בסגנון המירוץ למיליון)

במהלך החופש הגדול הרשינו לאסף לצפות איתנו ב"מירוץ למיליון". הילד כל כך אהב את הרעיון והחליט שאת יום ההולדת שלו הוא רוצה לעשות באותו סגנון של משימות. כמובן שנעניתי בשמחה לאתגר, והנה אני משתפת גם אתכם.

אתם מוזמנים להשתמש ברעיונות, להוסיף ולגוון כאוות נפשכם וגם כמובן לכתוב ולהגיב בסוף הכתבה או בעמוד הפייסבוק של אמאבא.

תיאור המסיבה והמשימות

פתיחה

כמה מילים לפתיחה, ממש שתי מילים כי יותר מזה הילדים המתלהבים לא נתנו לי…

הערה: למרות שבמירוץ למיליון התחרות היתה של זוגות, אצלנו במסיבה חילקתי את הילדים לשתי קבוצות, (הצהובה והאדומה), כשילדי כל קבוצה קיבלו בנדנות בצבע הקבוצה שלהם. את הבנדנות הכנתי ממפות חד פעמיות שקניתי בחנות כלים חד פעמיים, פשוט גזרתי רצועות ממפות, אדומה וצהובה. כל מפה עלתה לי 8 ₪, גזרתי 2 מפות מכל צבע והיו לי בערך 20 בנדנות מכל צבע. הרבה יותר מידי…

עוד הערה: הכנתי לוח מחיק קטן ותליתי אותו במקום בולט. זה היה לוח הניקוד. הדגשתי לילדים שהתחרות היא בין הקבוצות ולא כל פעם בין המתמודדים עצמם, וכך גם הנקודות. זה אומר שלא מדובר בנקודה על כל משימה, אלא בעצם שבכל רגע וגם בין המשימות יחולקו להם נקודות, שלוקחות בחשבון גם פרמטרים של התנהגות, פירגון, עידוד, שיתוף פעולה וכד'.

המטרה של זה היא (א) לגרום לילדים להתאמץ במשימות עד הסוף, כי תמיד הכל עוד פתוח, (ב) לאפשר לי לשלוט יותר טוב במצב הניקוד בכל רגע שלא יהיה פער גדול מידי בין הקבוצות ו(ג) שיהיה לי כלי כלשהו שאוכל לגרום להם לשבת בשקט ולהקשיב לי…..

אחרי כל ההקדמה הזו, השמעתי להם את מנגינת המירוץ למיליון ו… יצאנו לדרך.

הכנתי מראש מעטפות "המירוץ" על ידי כך שהדפסתי את "לוגו" המירוץ על רקע שחור והדבקתי על מעטפות לבנות רגילות. עבור כל משימה הדפסתי כמה מילים והכנסתי למעטפה כזו. הילדים מאד התלהבו מהמעטפות האלו!!

לפני המשימה הראשונה, נתתי את המעטפה הראשונה לאספוש, ילד היום הולדת.

מעטפה א: נקודת הפתיחה למסע שלנו היא כמובן ישראל. מכאן נצא למירוץ מסביב לעולם. אבל קודם, עלינו להתכונן ולהכין ציוד וביגוד למסע. למשימה הבאה דרוש מתנדב אחד מכל קבוצה.

משימה: ישראל

הכנתי מבעוד מועד שתי מזוודות קטנות, שבכל אחת מהן המון פריטי לבוש עטופים כל אחד בשקית אשפה שחורה (שגזרתי לה כמובן את הידיות) כך שלא ניתן לראות מבחוץ מה בכל שקית. הכנסתי פריטים פחות או יותר שווים מבחינת קושי הלבישה לכל מזוודה. היו שם למשל צעיפים, חולצות מעניינות, מחממי צוואר, שרשראות הוואי, חגורות, כפפות, ווסטים, כובעים מצחיקים, חצאיות, סינרי מטבח, תלבושות של קבוצות כדורגל, ועוד. המשימה הייתה תחרות בין שני המתמודדים, מי יצליח ללבוש על עצמו יותר פריטים תוך זמן קצוב. קחו בחשבון להזכיר לילדים שגם העידוד מוסיף נקודות- ותקבלו משימה מקסימה.

בסיום המשימה הוענקה מעטפה מספר 2 לילד הזוכה.

מעטפה ב: אחרי שהתלבשתם וארזתם את כל הציוד אתם כמעט מוכנים לצאת לדרך למירוץ מסביב לעולם. אבל- עד כמה אתם באמת מכירים את המדינות השונות?

הכנתי מבעוד מועד טבלה עם שמות של מדינות שאותה הדבקתי על קרש דיקט קטן, וכלי קטן עם דגלונים מתאימים. על החלק האחורי של כל דגלון הדבקתי חתיכה קטנה של דבק דו צדדי. במהלך המשימה לפי התור קראתי לילד מכל קבוצה, בחר בעיניים עצומות דגלון והיה עליו להדביק אותו במקום הנכון. הקבוצה שהיו לה הכי הרבה דגלים נכונים- מנצחת.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ג: הרפובליקה של הודו היא מדינה בדרום אסיה השולטת על רוב תת היבשת ההודית. הודו היא המדינה השביעית בגודלה בעולם בשטחה והשנייה בעולם בגודל אוכלוסייתה (לאחר סין), המונה יותר ממיליארד נפש הדוברים למעלה ממאה שפות שונות. בין השאר, הודו היא גם מולדת היוגה – תורת האיזון בין התודעה והנשמה, הרוחני והגופני. מי מעז לנסות?

משימה: הודו

הדפסתי על דף 3A תרגיל יוגה שנקרא "ברכת השמש", ואותו תליתי במקום בולט. בחרתי 5 מתמודדים מכל קבוצה שעמדו בשני טורים, והמשימה הייתה תחרות בביצוע של התרגיל.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ד: יוון היא מדינה בדרום מזרח אירופה ובה כ-3,000 איים. עיר מוכרת ביוון היא אולימפיה, שבה נערכו בפעם הראשונה המשחקים האולימפיים כבר בשנת 776 לפנה"ס. ענף משיכת חבל היה חלק מהמשחקים האולימפיים מ-1900 עד 1920. לספורט זה קיימת אליפות עולם המתרחשת אחת לארבע שנים ומאורגנת על ידי הפדרציה העולמית למשיכת חבל שחברות בה כ-34 מדינות (ביניהן ישראל). מישהו מרגיש ספורטיבי פתאום?

משימה: יוון

מבעוד מועד רכשתי חבל באורך 4 מ' (16 ₪) וקשרתי סרט אדום באמצעו. 6 משתתפים מכל קבוצה התחרו במשיכת חבל בשעה ששאר החברים עודדו אותם.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ה: הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד מהווה את הציר המרכזי של 54 מדינות חבר העמים הבריטי, שבראשן עומדת המלכה אליזבת השנייה, המכהנת מאז 1952. מקום מגוריהם של מלכת אנגליה ובני משפחתה הוא בארמון בקינגהם, שבחזיתו ניצבים חיילי משמר המלכה לבושים אדום, עם כובעי פרווה שחורים על ראשם. נאסר עליהם לזוז או לצחוק, לא משנה מה יראו או מה יעוללו להם התיירים השונים שמגיעים בהמוניהם. חושבים שתעמדו בזה?

משימה: בריטניה

במשימה זו הילדים מנסים להתקבל למשמר המלכה. העמדתי ילד אחד מכל קבוצה, וילד מהקבוצה השניה ניסה להצחיק אותו בלי לגעת בו. עשינו את המשימה הזו כמה פעמים והילדים נהנו מאד.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ו: ארצות הברית של אמריקה, USA , היא אוסף של מדינות השוכנות במרכז יבשת אמריקה הצפונית. ואחד המאכלים הנפוצים ביותר שם הם ה… דונטס. רוצים ביס?

במשימה זו תולים שתי דונטס על חוט, ועל ילד אחד מכל קבוצה לאכול את הדונט שלו בלי עזרת הידיים. מי שמסיים ראשון – מנצח.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ז: ברזיל היא מדינה הגדולה ביותר בשטחה ובאוכלוסייתה בדרום אמריקה, והחמישית בשטחה ובאוכלוסייתה בתבל. נהר האמזונאס שבברזיל הוא האדיר בנהרות תבל, גם באורכו וגם בכמות המים הזורמים בו. אורכו מוערך ב 7,000 קילומטר והוא נחשב לנהר הארוך בעולם (הנהר השני באורכו הוא הנילוס). בנהר האמזונס זורמים כחמישית מכלל מי הנהרות בעולם. ספיקת מימיו של הנהר היא מעל 220 אלף קוב בשנייה בעונת הגאות. כמות עצומה זו אפשר שתמלא את הכנרת בכמה שעות בלבד, אם הייתה ריקה ממים. הייתם מעזים לחצות את הנהר?

משימה: ברזיל

המשימה שלנו היא לחצות את נהר האמזונס. הנהר סומן על ידי שני חבלים שהונחו במקביל זה לזה במרחק של כ 20 ס"מ ביניהם. ועל הילדים, נציג אחד מכל קבוצה, לקפוץ ולחצות את הנהר. לאחר מכן מרחיקים קצת את החבלים ומרחיבים את הנהר, ושוב על הילדים לחצות אותו. מי שמצליח לחצות את הנהר הכי רחב, מנצח.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ח: סין, השוכנת במזרח אסיה, היא אחת מן העתיקות שבתרבויות העולם, עם מורשת רציפה בת אלפי שנים. סין העתיקה תרמה לעולם כמה מן ההמצאות החשובות ביותר ובהן המצפן, הנייר, אבק השרפה והדפוס. מנהג סיני ידוע הוא האכילה באמצעות מקלות אכילה (צ’ופסטיקס), הנמצאים בשימוש כבר למעלה מ 4,000 שנים! למעלה ממיליארד וחצי סינים משתמשים בהם – גם אתם יכולים?

משימה: סין

באחת ממסעדות המזון המהיר נתנו לי בשמחה כמה חבילות של מקלות אכילה סיניים. בחרתי נציג מכל קבוצה, ושניהם ישבו כשבמרכז קערה עם קטניות שונות. כל משתתף קיבל קערית משלו ומקלות אכילה. מי שהצליח להעביר מהקערה שבמרכז לקערית האישית שלו יותר קטניות – ניצח.

בסיום המשימה השמעתי לילדים מוזיקה של המדינה הבאה, והיה עליהם לנחש (בהצבעה) לאן אנחנו טסים עכשיו.

לאחר שהם ניחשו, ילד היום הולדת קיבל את המעטפה הבאה.

מעטפה ט: מצרים היא המאוכלסת ביותר מבין מדינות ערב, והמדינה השלישית המאוכלסת ביותר באפריקה (אחרי ניגריה ואתיופיה). לכתב המצרי הקדום קראו כתב חרטומים. כתב זה ייחודי בכך שהוא מבוסס על שילוב של סימנים שכל אחד מהם מייצג מילה שלמה, ביחד עם סימנים אלפאבתיים. האם לדעתכם תצליחו לפענח את הכתב הקדום הזה אם תיתקלו בו?

משימה: מצרים

מבעוד מועד הדפסתי טבלה עם מפתח לכתב חרטומים קליל, וכן שני פתקים עם חידה בכתב העתיק. כל קבוצה קיבלה את המפתח וכתב חידה. הקבוצה שסיימה ראשונה לפענח את כתב החידה וביצעה את הכתוב בו- ניצחה. בסוד אגלה לכם שבחידה נאמר להם שעכשיו יתקיים טקס יום ההולדת ושעליהם לשבת בשקט במקומותיהם ולמחוא כפיים….

טקס יום ההולדת

כעת ערכנו טקס יום הולדת מקסים, שרנו שירי יום הולדת, הילדים ברכו לפי התור את חתן השמחה, הרמנו את אספוש עם הכסא שלו ושרנו לו "שתזכה לשנה הבאה" וכמובן – חילקנו עוגה לאחר שהוא כיבה את הנרות.

(מה שעוד לא ציינתי קודם, זה שבאמצע המסיבה הגיעה פיצה ועשינו הפסקת אוכל ושתייה, אבל זה כבר משהו שכל אחד יחליט איך הוא רוצה לעשות אצלו).

 

לסיכום – היה מקסים!!

ומי שעקב אחרי המשימות שם לב שגם ההוצאה הייתה ממש מזערית.

פוסט זה כולל 30 תגובות

 1. רביד

  מעולה! עושה COPY PASTE במאי smile emoticon תודה תודה !

 2. טל מזור

  וואו איזה רעיון מדליק.
  יש לנו פחות מחודש להתכונן…אבל נראה ממש יום הולדת מיוחד!

 3. איריס

  רעיון מקסים וביצוע מעולה! שמעתי מאסף את חוויותיו מהמסיבה והוא נהנה מאוד. כל הכבוד לאמא המשקיענית!!!

 4. אנדריאה

  מקסים. כמה זמן ארכו כל המשימות הנ"ל?

  • ליאת גולדשטיין

   לקח שעתיים וחצי בערך. (והיו לי כמובן משימות לעוד שעתיים שפשוט לא הספקנו לבצע…. )

 5. נגה

  ניסיתי, וביתי ממש אהבה את היום -הולדת המיוחד הזה תודה!!!!

 6. עמית

  מקסים, עמוק, וכיפי.
  מאמצת ברשותך.

 7. בועז

  פשש איזו פעילות ברמה

 8. יערה

  מאוד אהבתי את הרעיון. מאמצת. מס' שאלות:
  1. האם הכנת את שרשרת הדגלים? אם לא, מהיכן הזמנת?
  2. אלו הפתעות חילקת (מחפשת רעיון להפתעות שמתאימות לקונספט).

  תודה!

  • ליאת גולדשטיין

   ליערה,
   כן, הכנתי את שרשרת הדגלים בעצמי. הכנתי את כל הדגלים בוורד והדפסתי באופיס דיפו במדפסת צבעונית שלהם.
   לגבי הפתעות הילדים מאד התלהבו לקבל עת המעטפות עם סמל המירוץ… הפתעות נוספות שיכולות להתאים זה כדור מתנפח בצורת גלובוס, מפת העולם לצביעה וכו'.
   בהצלחה!!

 9. Tamar

  מקסים. נעזרנו בכם הרבה וזו המסיבה שאנחנו הכנו:
  http://thehebrewstamper.blogspot.co.il/search?q=%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A5
  תודה על הרעיונות!

 10. מוריה

  הגעתי לבלוג שלך, כי אנחנו גם עורכים מסיבת יום הולדת מסביב לעולם וחיפשתי רעיונות. אהבתי ממש. אני רק מתלבטת אם הניצחון בתחרות לאחת הקבוצות, לא גרם לקבוצה השנייה לצאת ממורמרת מיום ההולדת. יש ילדים שלוקחים ללב הפסדים. בקיצור, אךיך שמרת על אווירה מרוממת גם בסוף?

 11. ליאת גולדשטיין

  הי מוריה,
  עלית על נקודה טובה וחשובה. אני פתרתי את זה בכך שהוספתי גם נקודות על עידוד: הרי בכל משימה היו נציגים של הקבוצות ולא כל הקבוצה כולה, על החברים שלהם היה לעודד אותם וקבוצה שעידדה יותר חזק קיבלה ממני נקודות ובונוסים. זה עזר לי בסופו של דבר לשלוט על כך שלא יהיה פער גדול מידי בין הקבוצות.
  מקווה שעזרתי, וספרי לי איך היתה המסיבה שלכם!!

 12. אביבית ביטון

  הגעתי לבלוג שלך כי אני עורכת יום הולדת המרוץ למיליון , רציתי לדעת איזה מוזיקה שמת להם שיוכלו לזהות את המדינות , או האם לדעתך ניתן פשוט לקבוצה שמנצחת לתת את המעטפה ואפשר לרשום שהם טסים ליעד ואת שם המדינה ומה יש ביעד הזה החומר מקסים והרעיון מצוין כל הכבוד

  • ליאת גולדשטיין

   היי אביבית,
   אני שמתי כל מיני מנגינות שמזוהות עם המדינות השונות, אבל אפשר בהחלט גם לוותר על החלק הזה. :)
   שיהיה בהצלחה והמון מזל טוב!!!

 13. מיקי

  היי ליאת,
  הגעתי לבלוג שלך כשחיפשתי רעיון לחגיגת בת המצווה של ביתי. אנחנו חושבות על המירוץ למיליון. לאיזה גילאים הכנת את המסיבה שלך?
  יש לך רעיונות לשידרוג?

  תודה רבה
  ושוב, כל הכבוד!

  • ליאת גולדשטיין

   היי מיקי, אני הכנתי את זה לגיל צעיר יותר, אבל אין ספק שגם בגיל 12 יהנו. למעשה, רק השבוע שמעתי את הבנים שלי מדברים ביניהם על כך שבחופש הגדול הם רוצים לערוך מסיבת "המירוץ" עם משחקים שקשורים לקור ולקרח…

 14. יעל

  וואו נראה מדהים ואנחנו רוצים לעשות יומולדת דומה החודש.
  יש לי שאלה חשובה שלא הצלחתי להבין איך תפעלת שתי קבוצות במקביל.
  מה קרה אם שתיהן הגיעו למשימה באותו זמן? האם תיזמנת את הקבוצות?
  אשמח מאד להבין יותר כי זה הדבר שנראה לי הכי קריטי להצלחה, על מנת שלא תהיה התנגשות בין הקבוצות.
  תודה רבה!!

  • ליאת גולדשטיין

   היי יעל,
   אצלנו לא קרה ששתי הקבוצות הגיעו ביחד באף משימה, אבל את צודקת במחשבה על זה, וכן הייתה לכך התייחסות.
   הקבוצה המנצחת נקבעה על פי ניקוד מצטבר שהורכב מהרבה פרמטרים וביניהם נצחון במשימות, עידוד של יתר החברים, מידת שיתוף הפעולה שלהם, וכו' – כך בעצם נתתי לעצמי שליטה מסויימת על התוצאה שתתקבל בסוף… :)

 15. camiseta del liverpool

  Much thanks again. Want more.

 16. cheap chelsea shirt

  Really looking forward to read more. Really Cool.

 17. רונית

  הי ליאת מהיכן לקחת את הכרטיסיות הצהובות של המירוץ למיליון?

  • ליאת גולדשטיין

   היי רונית,
   הדפסתי במדפסת צבעונית את הסמל עם הרקע כמו שרציתי ואז גזרתי והדבקתי על מעטפות שקניתי בחנות כלי כתיבה…
   בהצלחה!!

 18. רבקה

  שלום, רציתי להודות, על יום הולדת מופלאה שעשיתי לבת שלי בעיקבות הראשון של יום הולדת המירוץ למיליון, עשינו את המשימה של הלבוש, עשיתי משימות הודו משימות ברזיל משימות ישראל ועוד כמה מדינות היה ממש יפה, לאפקט שמתי בכניסה תרמיל נסיעות, גלובוס וכמובן מעטפות של המירוץ הדפסתי את הלוגו והדבקנו על מעטפות היה מושלם המון תודה

 19. עדי סלי

  הי ליאת רעיון נפלא
  יש לי שאלה כמה ילדים השתתפו ביום ההולדת? אני שואלת כיוון שיש לי תאומים וחשבתי לחגוג לשתי הכיתות יחד
  האם בכל משימה כל הילדים השתתפו?
  תודה

  • ליאת גולדשטיין

   היי עדי,
   קודם כל מזל טוב לתאומים!!
   אצלנו היו בערך 30 ילדים לפי דעתי, לא כל הילדים השתתפו בכל משימה, אבל כדי לגרום לכולם להרגיש שהם לוקחים חלק בהכל לקחתי לוח מחיק שעליו רשמתי את הניקוד של המשימות, ובכל משימה הוספתי ניקוד גם עבור העידוד שהקבוצות נתנו לנציגים שלהן… זה יצר כאילו עוד שתי קבוצות שמתחרות זו בזו בכל משימה, קבוצות המעודדים, וכך אף אחד לא הרגיש בצד והיה כיף גדול.
   ספרי לי אחר כך איך היה לכם!

 20. שירי

  מקסים ממש , לאיזה גיל היתה הפעילות ?

  • ליאת גולדשטיין

   תודה רבה!
   אנחנו עשינו את זה לכיתה ה' אבל זה יכול להתאים גם לקטנים וגם לגדולים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>