Get 30% off our store with coupon code 30PERCENTOFF!
toll-roads-1
הכל

כבישי אגרה

בשבוע שעבר חזרנו מהחופשה המשפחתית ביוון.

היה מהמם.

יוון ארץ יפהפיה, עם חופים נפלאים, נופים עוצרי נשימה ואנשים נחמדים ולבביים.

ועוד דבר שאהבתי ביוון הם הכבישים.

החופשה שלנו לא הייתה חופשת בטן-גב, אלא יותר מסע מחוף-לחוף ביוון, עם הרבה נסיעות ארוכות.

וממה כל כך התלהבתי?

דווקא מכבישי האגרה היווניים.

toll-roads-2
כבישים מסודרים, מתוחזקים, מוארים, עם שוליים רחבים, עם שילוט ברור, עם תחנות ריענון ושירותים כל כמה מטרים, כולל הקפדה על חניית נכים ושירותי נכים, והכל נקי טיפ-טופ- לא נתקלנו בתא שירותים אחד שחסר בו נייר טואלט או סבון לרחיצת ידיים.

אני זוכרת שכשיצאנו לנסיעה הראשונה, אחרי כמה מטרים ראינו תחנת רענון עם שלט "WP". תעצור, אמרתי לבעלי, מי יודע איפה יהיו שירותים בהמשך הדרך. נכנסנו כולנו אחד אחרי השני. המשכנו בנסיעה ואחרי עוד כמה מטרים ראינו עוד שלט WP. אולי נעצור? חשבתי לעצמי, בכל זאת, זה בטח צירוף מקרים, לא תהיה עוד הזדמנות כזאת כל כך מהר, זה בטוח. אבל כעבור דקותיים שוב שירותים לצד הדרך. היוונים האלה, צחקנו, שותים כנראה ממש הרבה…

המהירות המותרת בכבישים המהירים היא לרוב 130 קמ"ש – מהירות שמותאמת לכביש. בחלק מהמקומות אפילו ראינו שלט שמתיר לנסוע 130 קמ"ש במזג אויר יפה ורק 90 קמ"ש בגשם.

ובכל הימים שנסענו שם בדרכים לא יצא לי לראות ולו תאונה אחת, רק פעם ראיתי רכב עם פנצ'ר שעצר בצד הדרך ולידו משטרת הכביש שהגיעה לעזור להחליף צמיג בבטחה.

toll-roads-3
נכון, עבור על כל קטע כביש צריך לשלם.

בין 0.9 ל 3.5 יורו לפי רוב, כך שעבור נסיעה של כמה שעות זה יכול לצאת סכום רציני. באחד הימים הגענו ל 28 יורו.

אבל זה היה שווה כל סנט!

בממוצע הכבישים הנ"ל קיצרו לי כל נסיעה בחצי – מה שאומר גם חצי מכמות הדלק. רק זה בטח שווה יותר מ 28 יורו… וכשחושבים על זה, אז גם ככל שהנסיעה היא במהירות קבועה/גבוהה גם זה חוסך בדלק, כך שהחיסכון הוא אפילו גבוה יותר.

וכל זה רק ברמה האישית והאגואיסטית שלי.

היתרונות של כבישי אגרה, כשחושבים על זה, הם הרבה יותר רציניים ומשפיעים על החברה ואפילו על העולם כולו. לטובה כמובן:

קודם כל, ברגע שהנטל של תחזוקת הכביש והתשתית שלו לא נופל על הממשלה, הרי שהוא לא נופל על הציבור כולו ללא הבחנה אלא על חברה פרטית.

על חברה זו ניתן לפקח, לוודא שהיא מקפידה על כל התקנים הנדרשים של זהירות בדרכים, של שילוט, של תשתיות ראויות ועוד.

בנוסף, התשלום עבור נסיעה בכביש נקבע לפי סוגי הרכב, רכב קטן משלם פחות מרכב גדול וכו', והכי חשוב: מי שלא משתמש בכביש לא משלם עבור השימוש בו כלל וכלל.

וברמה הגלובאלית, קיצור הכבישים אשר גורם לקיצור הנסיעה של כל אחד מהנהגים, הוא הרבה יותר מחסכון בדלק עבור אותם נהגים עצמם, אלא מהווה הטבה עצומה לאיכות הסביבה ולעולם כולו, מכיוון שאנחנו בעצם מקצרים בחצי את זמן השהיה של עשרות או אלפי מכוניות על הכביש מדי יום.

וכשאני אומרת איכות הסביבה זה לא רק משהו ערטילאי שיזיק בעוד עשרות שנים, לא. מדובר במקרים המרובים של התקפי אסטמה, סרטן, מחלות עור וריאות ועוד ועוד שקיימות כבר כיום עקב המצב המזוהם של האויר שלנו כיום שטובי המומחים מנסים בלי הפסקה למצוא דרך לתקן אותו.

מקווה שבקרוב יאמצו את השיטה גם בארץ ויסללו עוד כמה כבישים מצויינים כאלה לטובת כולנו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>