Get 30% off our store with coupon code 30PERCENTOFF!
הכליצירה עם ילדיםפנאי, בילויים ואטרקציות

כשיצירה פוגשת במדע

לא מזמן הילדים היו בבית בחופש, בחוץ היה חם, לא היו לנו תוכניות ללכת לשום מקום ובכל זאת רצינו לעשות משהו חדש ומעניין.

ואז נזכרתי בערכות מדע/יצירה של ענבל ישראל ששמרתי בדיוק להזדמנות כזו.

עוד לפני שפתחתי את הערכות הפעם ידעתי שזו עומדת להיות חוויה כייפית שהילדים לא רק ייהנו ממנה אלא גם ילמדו משהו, וזאת כיון שכבר יצא לי כמה פעמים לעבוד עם הערכות המצויינות של ענבל (ביום ההולדת ה-10 של אסף, למשל, חילקתי לילדים כפרסים את צמידי השמש הקסומים ולא היה אחד שלא התלהב מהם!).

בכל מקרה, מתן וסיון התלהבו לעשות "ניסוי מדעי" וגם "יצירה" והדבר הראשון שעשינו היה להכניס כמה כדורי ג'ל פיצפונים וירקרקים לקערת מים. "אלו הקטנים גדולים יהיו" הבטחתי להם בעוד שהנחנו את הקערה בצד לאפשר לכדורונים לפעול ולגדול.

ובינתיים נתתי לכל ילד ערכה משלו: לסיון את מאזני המספרים ולמתן משקפת מתקפלת.

זה היה מקסים להסתכל על הילדים צובעים, מרכיבים, מתלהבים ומשתמשים אחר כך ביצירות שלהם! שתי הערכות היו ידידותית להרכבה ומרתקות למשחק ולמחקר עבור הילדים.

מאזני המספרים זוהי ערכת יצירה ייחודית להכרת המספרים ולימוד חיבור פשוט עד 10 שמתאימה לילדי הגן, כמו סיון שלי שהיא בת 4 וחצי.

הערכה מגיעה עם מאזניים לצביעה והרכבה, ודסקיות לצביעה – דסקיות של מספרים ודסקיות של כמויות (לכל ספרה מספר מסויים של אלמנטים שמייצגים אותה, למשל 6 ברווזים וכד'), כשעל המאזניים המורכבים ניתן להתאים ספרה לכמות (למשל דסקית של הספרה 5 בצד אחד לדסקית של 5 כדורים בצד השני) או לבצע תרגילי חשבון של ממש (למשל דסקית של הספרה 8 בצד אחד ודסקיות של הספרות 5 ו-3 בצד השני).

סיון וגם מתן שעזר לה נהנו מאד מהצביעה והמשחק במאזניים אלה והם העסיקו אותם זמן ארוך לשמחתי…

המשקפת המתקפלת היא ערכת צביעה, קיפול והדבקה בה יוצרים בסופו של דבר משקפת "אמיתית".

ישנם סוגים שונים של משקפות, המשקפת אותה יוצרים בערכה זו נקראת משקפת גלילאית והיא הפשוטה ביותר, בעלת עיקרון הגדלה המבוסס על שתי עדשות, אחת קעורה ואחת קמורה – עדשות שמגיעות בערכה ושאותן הילדים מדביקים במקומות המסומנים.

גם ערכה זו היא פשוטה להרכבה, והיא מגיעה כיצירה שצריך לצבוע ולעטר לפני שמתחילים לקפל ולהרכיב, מה שמגביר את הכיף – לפחות אצל הילדים הפרטיים שלי – והופך כל משקפת למשהו אישי וייחודי של הילד שיצר אותה.

ומה עם כדורי הג'ל הקטנטנטים?

כדורי הג'ל הקטנים עשויים מפולימר (sodium polyacrylate) שמסוגל לספוג נוזלים בצורה סופר יעילה, לפעמים עד פי 500 ממשקלו או פי חמישים מנפחו(!) ושמספקים חוויה חושית נפלאה לילדים בכל הגילים.

אנחנו חזרנו להציץ בהם כעבור מספר שעות וגילינו שמחרוזים פיצפונים הם הפכו לג'ולות גדולות, ירקרקות ויפות.

פולימר, כך בהסבר שמגיע עם הכדורים, הוא שרשרת ארוכה מאוד העשויה ממיליוני "חרוזים", כמו שרשרת פנינים. החרוזים הם למעשה מולקולות קטנות של חומרים כימיים שונים, כך אפשר לעשות הרבה סוגים שונים של פולימרים שעשויים מסוגים שונים של חרוזים. אל החרוזים ניתן גם להדביק שרשראות צדדיות כך שמקבלים שרשרת מסועפת. במקרה של כדורי הג'ל השרשרת עשויה מחומרים שיודעים לקשור אליהם מים ואז מתקבלת רשת מולקולארית שכולה ספוגה במים. זהו למעשה ג'ל – שילוב בין מוצק לנוזל.

אגב, הופתעתי לטובה מהרעיונות המקוריים שהיו לילדים כששאלתי אותם באיזה שימושים ניתן להיעזר בחומר הזה.

לסיכום, ערכות היצירה של ענבל ישראל – כשיצירה פוגשת במדע הן מומלצות ובעלות ערך מוסף!

1
הגב

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
אירית Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
אירית
Guest
אירית

מדהים.